Największą atrakcją miasta jest kaktusiarnia państwa Hinzów, która uchodzi za największą w Europie. Grupuje ona 6,5 tys. gatunków i odmian sukulentów (kaktusy, agawy, wilczomlecze), wśród których można zobaczyć teksańskie kaktusy wysokie na 7 m, potężne drzewa aloesowe czy „fotele teściowej” (okrągłe kaktusy o średnicy 1m). W sumie ok. 220 tys. roślin.
Atrakcją dla najmłodszych jest działające w kaktusiarni małe zoo zwierząt pustynnych. Obiekt mieści się przy ul. Partyzantów 2, tel. 671-44-44, zwiedzanie po uzgodnieniu w godz. 9.00 – 17.00.
Dominująca nad zachodnimi granicami miasta Góra Markowca (92 m n.p.m.) stanowi doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską i Hel. Rumskie lasy, porastające strome wzgórza, stanowią doskonałe tereny spacerowe, dzięki czemu okolice miasta przypominają podgórskie obszary.
Najbardziej malowniczy szlak pieszy wiedzie w głąb Doliny Zagórskiej Strugi, wyglądającej niczym górski wąwóz, o stokach porośniętych unikatową roślinnością (z racji tej roślinności planuje się utworzyć w dolinie rezerwat przyrody).
Zwiedzanie miasta i okolic ułatwiają trzy oznakowane trasy rowerowe. Jedna od wschodu obiega Rumię i Redę, prowadząc polami do Wejherowa. Dwie pozostałe są trasami leśnymi i łączą miasto z Gdynią, leśnymi jeziorami, Zbychowem, Wyspowem i Redą. Z 26 pomników przyrody leżących na terenie gminy większość znajduje się w lasach, jednak przy skrzyżowaniu ul. Starowiejskiej i Hallera rośnie największy z nich - dąb o obwodzie 4m.
W sąsiedztwie Rumi, 9 km od centrum, znajduje się plaża morska w Rewie z kąpieliskiem, dużą wypożyczalnią sprzętu pływającego i szkółką windsurfingową. W odległości około 11 km na zachód od miasta kryją się w lasach uroczyskowe, niewielkie jeziora. Nad dwoma z nich funkcjonują zorganizowane – choć niestrzeżone kąpieliska.
Turyści mogą także liczyć na imprezy cykliczne. W kościele NMP Wspomożenia Wiernych każdego 24 dnia miesiąca odbywają się koncerty organowe; latem kościół jest jednym z organizatorów słynnych Letnich Koncertów Organowych, w których uczestniczą słynni wirtuozi z całej Europy. W Rumi letnie koncerty odbywają się w każdą środę lipca i sierpnia. W październiku kościół NMP staje się areną największego w powiecie festiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Ormińskiego, złożonego z konkursów muzyki organowej, pieśni chóralnej i orkiestr dętych. W festiwalu uczestniczy do 1400 wykonawców.
Największe imprezy masowe odbywają się na stadionie miejskim przy ul. Mickiewicza; od lat dużą popularnością cieszą się tradycyjne Jarmarki Kaszubskie (pierwszy weekend sierpnia). Przy stadionie wybudowano Halę Widowiskowo-Sportową, w której regularnie rozgrywane są m.in. przeróżne mecze, turnieje, Mistrzostwa w Gimnastyce Artystycznej, ponadto na terenie Hali jest również bogato wyposażona w sprzęt siłownia.
Natomiast w kwietniu 2004 r. otwarta została estrada „altana koncertowa” w Parku Żelewskiego, w której będą się odbywały plenerowe imprezy kulturalne, festyny i koncerty.
Niestety wielowiekowa historia Rumi nie pozostawiła za wiele zabytkowych obiektów. Najstarszym jest wielki piec do wytopu żelaza sprzed 2 tys. lat, znaleziony przy ulicy Mickiewicza, dla zabezpieczenia ponownie zasypany ziemią przez archeologów. W miejscu tysiącletniego grodziska ulokowała się jednostka wojskowa, nie sposób więc i do niego dotrzeć.
Przy ul. Kościelnej można za to zobaczyć ruiny XV – wiecznego kościoła św. Michała – fragment gotyckiego prezbiterium obstawionego przez stare nagrobki z XIX – XX w. Naprzeciw wznosi się neorenesansowa bryła świątyni św. Krzyża z wysoką wieżą, na której wyposażeniu znajdują się barokowe elementy przeniesione ze starego kościółka.
Nad stawem miejskim, przy ul. Mickiewicza, stoi odrestaurowany klasycystyczny dworek z przełomu XVIII/XIX w., w którym funkcjonuje Miejski Dom Kultury. W dworku mieści się ekspozycja „Z dziejów ziemi” ukazująca dawne, gospodarcze znaczenie miejscowości oraz jej kaszubskie korzenie. Ciekawostką wystawy jest szkielet kobiety liczący 2 tys. lat oraz krzyżackie monety, znalezione na starym cmentarzu. Tuż obok MDK stoi Dworek Kaszubski wybudowany na wzór starego młyna, zarządzany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Z kilku młynów i kuźni wodnych działających nad Zagórską Strugą zachował się tylko XIX – wieczny młyn przy ul. Młyńskiej, ładnie odnowiony i zaadaptowany na firmę produkcyjną. Lokalizację pozostałych obiektów zdradzają jedynie podniszczone progi wodne.
Ozdobą przejazdowej ul. Sobieskiego jest Biały Dworek z początku XX w., od początku pełniący funkcje hotelowe. Inne, stuletnie budynki o secesyjnych formach można znaleźć przy ul. Towarowej. Pamiątką ostatniej wojny są poniemieckie bunkry. Jeden znajduje się na szczycie góry Markowca, drugi przy ul. Tysiąclecia.
- 3 egzemplarze Rumskich Nowin
- 2 zapachy samochodowe
- 2 długopisy
- 3 ołówki